In order to view this object you need Flash Player 9+ support!

Get Adobe Flash player

Powered by RS Web Solutions


Zakładka poświęcona
poszukiwaniom, lokalizacji
i badaniom sierpeckiego zamku!


Partnerstwo i współpraca
Tajemnicza tablica nagrobna z 1929r.
środa, 18 maja 2011 15:00

Pracownia w dniu dzisiejszym wzbogaciła się o kolejny interesujący nabytek. Udało nam się pozyskać fragmenty strzaskanej tablicy nagrobnej Karla Günthera z 1929 roku - niestety, wszystkich kawałków nie udało się odnaleźć.

Poza oczywistą wartością historyczną i informacyjną, płyta zaskakuje jeszcze jednym - została wykorzystana dwukrotnie i obie jej strony są pokryte napisami - wcześniejszymi niemieckimi i późniejszymi polskimi.

Inskrypcje z lat 60-tych XX w. wykonano na części wcześniejszej tablicy, pochodzącej z nagrobka najprawdopodobniej ewangelickiego/niemieckiego. To, że oryginalny kamień został przycięty i dopasowany do późniejszego napisu od razu rzuca się w oczy.

Dane z obu stron w dużej części da się odczytać, jedynie brakująca dolna część ewangelicka/niemiecka nie pozwala stwierdzić, czy dopisana tam była kolejna pochowana osoba, czy raczej nazwisko żony, jako fundatorki pomnika z płytą.

Strona ewangelicka/niemiecka:


A oto co można odczytać- oczywiście kilku liter czy słów trzeba się domyślać i te zostały wyróżnione innym kolorem.


Hier ruht in Gott

Rechnungsrat

Karl Günther

geb.[geboren] 2?. 4. 1849

gest. [gestorben] 5. 3. 1929.

Auf Wiedersehn!


Frau

[...] nther

Tutaj spoczywa w Bogu

Radca rachunkowości

Karl Günther

urodzony 2?. 4. 1849.

zmarły 5. 3. 1929

Żegnaj!


Pani (Żona)

[...] Günther

Przed nazwiskiem pani Günther zdecydowanie coś było wstawione - krótkie imię, ewentualnie jego pierwsza litera.

Czy było coś dalej, trudno teraz powiedzieć. Równie dobrze mogło to być wszystko - w tym przypadku Frau Günther stanowiłoby rodzaj podpisu.

Jednak można chyba założyć, że niżej brakuje sporej części tablicy, z podaną datą urodzin i śmierci, analogicznie do treści zamieszczonej przy Karlu Güntherze.


Strona katolicka/polska:Ś. P.

JÓZEF

ŻYŁ LAT 67 ZM. 12 III 1[...]

BRYGIDA

ŻYŁA LAT 74 ZM. 13 I 1965 r.

MAŁŻONKOWIE

GADZIŃSCY


Na chwilę obecną nie wiadomo czemu wykorzystano dwukrotnie tę samą płytę, nie wiemy również w jakich okolicznościach została zdemontowana z poprzedniego grobu i wreszcie - dlaczego wylądowała w piwnicy, potrzaskana na kawałki. Nie chcemy niczego sugerować czy spekulować, dlatego więcej na ten temat wkrótce. Ustalenie dokładnych informacji na temat osób z płyty nie powinno przysparzać problemów. Jednak na wyjaśnienie zagadki pochodzenia tablicy i jej losów zapewne przyjdzie poczekać trochę dłużej.

TOMASZ KRUKOWSKI