In order to view this object you need Flash Player 9+ support!

Get Adobe Flash player

Powered by RS Web Solutions


Zakładka poświęcona
poszukiwaniom, lokalizacji
i badaniom sierpeckiego zamku!


Partnerstwo i współpraca
O Sierpcu czterech narodów w Szkole Podstawowej nr 2.
czwartek, 22 września 2011 13:12

13 września 2011 r. w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej nr 2, z inicjatywy nauczycielki historii, Iwony Brudnickiej, odbyło się spotkanie uczniów klasy VI a i VI b z dyrektorem Pracowni Dokumentacji Dziejów Miasta Sierpc, Tomaszem Krukowskim.

Wykład, zatytułowany: „Sierpc - miasto czterech kultur” miał na celu przybliżenie podstawowych informacji o Żydach, Rosjanach i Niemcach, którzy byli nieodłączną częścią mazowieckich miast do 1945 r., w tym także i Sierpca.

 

W celu ułatwienia przekazu przygotowano rzutnik multimedialny, na którym wyświetlano prezentację i omawiano slajdy. Spotkanie miało na celu jak największe zainteresowanie dzieci historią miasta, ukazanie im bogatej kultury związanej z odmienną tradycją także religijną, szczególnie gdy mowa była o Żydach.

 

Szóstoklasiści z zainteresowaniem śledzili zwyczaje ludności wyznania mojżeszowego, którym poświęcono pierwszą część spotkania, związane z nimi budynki i miejsca, które porównano dla ułatwienia ze współczesnym wyglądem miasta. Zaprezentowano zachowane zdjęcia synagogi, domu przedpogrzebowego, kirkutu. Spotkanie miało także na celu uzmysłowienie młodzieży, gdzie w Sierpcu znajdowała się dzielnica żydowska.

Pracownia przedstawiła także ślady obecności Niemców i Rosjan w Sierpcu. Na slajdach ukazano krótko między innymi historię kościoła pw. św. Stanisława Kostki, obecnego gmachu Sądu Rejonowego czy Domu Kultury. Dzieci zaciekawiły obecne, widoczne nadal ślady bytności Niemców i Rosjan. Na przykład pamiątką po nazistach jest rzeźbiona balustrada balkonu w gmachu sądu, gdzie przedstawione było godło III Rzeszy, czy odkryta pod elewacją remontowanego Domu Kultury swastyka wpisana w koło zębate – symbol Niemieckiego Frontu Pracy. Pamiątką po Rosjanach jest sam budynek sądu, dawna cerkiew prawosławna - po militarnej przeszłości Sierpca w czasach carskich pozostały choćby budynek rosyjskiej łaźni czy też ujeżdżalnia koni zwana maneżem - a przede wszystkim budynek szkoły, w którym odbywało się spotkanie. W dzisiejszej SP nr 2 mieściły się bowiem koszary i kasyno dla carskich oficerów.

Tradycyjnie prowadzący wykład nie zarzucał uczniów datami czy pojęciami historycznymi, stawiając głównie na zainteresowanie młodych sierpczan historią własnego miasta.

Michał Weber