In order to view this object you need Flash Player 9+ support!

Get Adobe Flash player

Powered by RS Web Solutions


Zakładka poświęcona
poszukiwaniom, lokalizacji
i badaniom sierpeckiego zamku!


Partnerstwo i współpraca
Inne
wtorek, 03 kwietnia 2012 10:36

 

1. NACHUM FASSA - sentymentalna podróż z 1991 roku urodzonego w Sierpcu w 1929 roku Żyda Nachuma Fassy, który nie tylko dokumentuje miasto, rozmawia z mieszkańcami, ale przede wszystkim pozostawia historyczny dokument, obrazujący dzieje miasta. Nachum Fassa zmarł w roku 2009, film zamieściła jego córka.

 

Filmu ogólnie nie trzeba komentować - jest na tyle czytelny, aby każdy widz mógł sobie wyrobić własne zdanie i opinię. Na filmie utrwalone zostały budynki, które już nie istnieją, w tym m.in. drewniany dom piętrowy przy ul. Farnej czy pozostałość po domu przedpogrzebowym na sierpeckim cmentarzu żydowskim (budynek całkowicie zdewastowany i rozebrany w 2009 r.).

 

2. Sierpc 44 lata temu: wspaniały film kręcony w parku przed dzisiejszym Sądem Rejonowym. Widoki niby takie same - jednak różnice widać od razu: czynna fontanna, bogactwo roślinne w parku (wówczas jako ogród botaniczny) - i w końcu, spacerujące spokojnie pawie. Fascynujący dokument, który dla nas jest oczywiście kolejnym źródłem historycznym, jednak dla większości mieszkańców jest swego rodzaju portalem przenoszącym w przeszłość...

 

 

3. Ośrodek wypoczynkowy w Szczutowie w roku 1969.

Wbrew topornej propagandzie, czasy PRL-u nie były wyłącznie " totalitarną szarzyzną pustych półek sklepowych z butelką octu i permanentną inwigilacją społeczeństwa ", jak próbuje się teraz przekonywać. Krótka migawka z wakacji, zdecydowanie nie "przytłamszonych i inwigilowanych".