In order to view this object you need Flash Player 9+ support!

Get Adobe Flash player

Powered by RS Web Solutions


Zakładka poświęcona
poszukiwaniom, lokalizacji
i badaniom sierpeckiego zamku!


Partnerstwo i współpraca
Materiały z Zasobu
piątek, 13 maja 2011 17:32

Pozycja w Menu o nazwie Materiały z Zasobu, to nic innego, jak artykuły napisane na podstawie oraz z wykorzystaniem danych z zasobu Pracowni, jak również krótkie przybliżenie bardziej interesujących materiałów.
Placówka nasza dysponuje tysiącami fotografii i dokumentów, które po odpowiednim opracowaniu i zestawieniu, odsłaniają kolejne interesujące karty z dziejów Sierpca i ziemi sierpeckiej.

Wielokrotnie podkreślamy, że z powodów braków lokalowych nie jesteśmy na chwilę obecną w stanie przyjmować wszystkich ofiarowywanych nam eksponatów, określanych jako materialne pozostałości historyczne, zwłaszcza tych o sporych gabarytach.

Nie ukrywajmy, w chwili obecnej nie jesteśmy też w stanie zapewnić dla niektórych eksponatów odpowiednich warunków przechowywania - zwłaszcza tych wymagających fachowej wiedzy konserwatorskiej i specjalnych warunków w pomieszczeniach. Wtedy ograniczamy się do wykonania kopii, fotografii i pozyskujemy jak najwięcej informacji o danym przedmiocie.

Na szczęście jednak większość eksponatów przekazywanych do Pracowni bezproblemowo jesteśmy w stanie zabezpieczyć i opisać, co też będziemy czynić w miarę często i regularnie.

Tutaj przedstawiane będą informacje zarówno w formie artykułów historycznych, z wykorzystaniem typowego aparatu naukowego, jak również felietony oraz eseje - rzecz jasna oparte na konkretnych zasobach.
Opisywane będą także pojedyncze, ale za to zdecydowanie godne uwagi i czasem wręcz sensacyjne materiały.

Prezentowane są w odwrotnej kolejności - poniżej zawsze znajduje się link do najnowszego artykułu:

Wspomnienia mieszkańców: Przeżyli wojnę pod ziemią - Styczeń 1945 r., koniec II wojny światowej, Budy Piaseczne, gospodarstwo Juliana i Genowefy Kędzierskich. W obejściu mnóstwo żołnierzy Armii Czerwonej, na podwórzu, w domu. Strzelają w powietrze. Nie wiadomo czy na wiwat, czy na postrach. Piętnastoletnia córka Juliana, Teodozja, wspomina, że się strasznie bała. Do dowódcy podszedł młody Żyd, jeden z czwórki, której gospodarz udzielił schronienia podczas wojny. Nadchodzących Rosjan wypatrywał od rana. Teraz powiedział krótko, wskazując na Juliana - „ten pan mnie ukrywał”. Rozmawiali może dwie minuty. Rosjanie poszli dalej za frontem, Żydzi wyjechali do Sierpca, następnie dalej „w świat”...

Macewy pod płytami chodnika na ul. Dworcowej - podczas wymiany nawierzchni chodnika wzdłuż ul. Dworcowej, w dniach 21 i 23 października 2013 r. natrafiono na pozostałości żydowskich płyt nagrobnych...

Balsaminka (balsena) żydowska - narzędzie liturgiczne wykorzystywane przez Żydów podczas modlitwy kończącej Szabat (hawdali). Odnalezione przypadkowo w Sierpcu w połowie l. 50. XX w., przekazane do zasobu Pracowni przez osobę prywatną.

M/S Sierpc we flocie Polskich Linii Oceanicznych. W czerwcu 1983 r. władze PLO nosiły się z zamiarem nazwania jednego z nowo budowanych statków, tzw. "rorowców", M/S Sierpc. Niestety, na planach się skończyło.

Fragment tablicy drogowej z lat 1941-1945. Zachowana oryginalna deska z tablicy stojącej na wjeździe do miejscowości Sułocin-Teodory, przemianowanej przez Niemców na Elsengründ.

Budowa linii kolejowej Sierpc–Toruń w Allegro.pl. w z „Jlustracji Polskiej” z 31 stycznia 1937 oraz informacje z „Tygodnika Illustrowanego” z 2 czerwca 1935 r.: "Warto od czasu do czasu w wolnej chwili odwiedzić portal aukcyjny Allegro pl. Oprócz stałych, dostępnych na stronie pozycji książkowych związanych z Sierpcem oraz pojawiających się czasami starych map regionu możemy także znaleźć tam ciekawostki prasowe. We wrześniu br. pojawiły się w dziale "Antykwariat" dwa artykuły z prasy międzywojennej dotyczące Sierpca a dokładnie budowy linii kolejowej Sierpc-Toruń".

Pogrzeb radzieckiego pułkownika, Bohatera Związku Radzieckiego, w Sierpcu 3 IV 1949r. Nieznany z nazwiska pułkownik Armii Czerwonej został pochowany w ogrodzie majątku państwowego w Chamsku 21 stycznia 1945 roku. Został przywieziony z oddalonego o niecałe 14 kilometrów Pietrzyka, dlatego nasuwa się przypuszczenie, że tam właśnie zginął lub został ciężko ranny. Szczątki w polowej mogile spoczywały do 3 kwietnia 1949 roku, kiedy to zostały uroczyście ekshumowane i przewiezione na cmentarz wojenny do Sierpca. Fotografie z tego wydarzenia pochodzą ze zbiorów Polskiej Agencji Prasowej.

Niemiecki cmentarz wojenny z 1915 r. na cmentarzu parafialnym w Sierpcu. Obecnie nie istnieje, zastąpiony przez inną mogiłę. Jego ślady zostały skutecznie wymazane nie tylko z powierzchni ziemi, ale również z ludzkiej pamięci... Nam udało się go zlokalizować dzięki jednej fotografii, przekazanej przez osobę prywatną. Zdjęcie to przy okazji rzuciło nowe światło na historię ziemi sierpeckiej podczas I wojny światowej.