In order to view this object you need Flash Player 9+ support!

Get Adobe Flash player

Powered by RS Web Solutions


Zakładka poświęcona
poszukiwaniom, lokalizacji
i badaniom sierpeckiego zamku!


Partnerstwo i współpraca
Fragment tablicy drogowej z lat 1941-1945
Wpisany przez Tomasz Krukowski   
czwartek, 01 marca 2012 20:04

Jednym z materialnych nabytków do zasobu Pracowni jest fragment tablicy drogowej z nazwą miejscowości oraz powiatu, pochodzącej z lat 1941-1945. Jest to tylko jedna deska z całości, jednak pokryta jeszcze oryginalną farbą, napisy zachowały się także w całkiem niezłym stanie. Na pewno brakuje górnej części, z nazwą miejscowości w języku niemieckim oraz fragmentu prawej strony, gdzie w nawiasie zapisana była polska wersja nazwy powiatu.

To, że tablica pochodzi z okresu II wojny światowej jest oczywiste, zarówno z powodu dwujęzyczności napisów, jak również użytej nazwy Sichelberg, wprowadzonej przez Niemców od maja 1941 roku. Warto nadmienić przy okazji, że wprowadzona przez okupanta w 1939 r. nazwa Schirps figuruje w różnych dokumentach nawet z datami 1942 r. - jednak w przypadku tablic stawianych przed miejscowościami nie wydaje się możliwe, aby zwlekano z ich wymianą, skoro zawierały oficjalne, urzędowe nazwy miejscowości. Tym bardziej, że powiat sierpecki był integralną częścią III Rzeszy, zgodnie z dekretem Adolfa Hitlera z 8 października 1939 r. o włączeniu w granice Rzeszy części ziem polskich.

Sierpc należał do rejencji ciechanowskiej (Regierungsbezirk Zichenau), prowincji Prusy Wschodnie (Süd Ostpreußen), powiatu sierpeckiego (Kreis Schirps - od maja 1941 r. Kreis Sichelberg).

Na zachowanej desce widnieje właśnie nazwa powiatu: skrót Krs.=Kreis, czyli powiat. Brakujące na samej górze słowo to niemiecka nazwa Sułocina-Teodory: Elsengründ. Trudno powiedzieć czy na dole brak większego fragmentu, jednak po przeanalizowaniu innych zachowanych fotografii z tablicami drogowymi z tamtego okresu, można założyć, że umieszczona była jeszcze nazwa rejencji ciechanowskiej: Regierungsbezirk Zichenau - najczęściej umieszczane jako Reg.Bez.Zichenau.

Ustalenie niemieckojęzycznej wersji nazwy Sułocina Teodory nie sprawiało większych trudności - Pracownia dysponuje wieloma dokumentami urzędowymi z okresu II wojny światowej, w tym prezentowaną poniżej Kennkartą, wystawioną dla Tomasza Krukowskiego, zamieszkałego właśnie w Sułocinie Teodory.

W czerwonej ramce zaznaczono nazwy miejscowości i powiatu: Elsengründ, Sułocin Teodory, Krs. Sichelberg.

Od razy spieszę wyjaśnić, iż zbieżność imienia i nazwiska nie jest przypadkowa, gdyż Kennkarta ta należała do mojego pradziadka (dokumentów tyczących dziejów Sierpca i regionu sierpeckiego mam w prywatnych zbiorach znaczną ilość - oczywiście jako jedne z pierwszych zostały przekazane w zasób placówki którą mam zaszczyt kierować).

Zachowany fragment dawnej tablicy drogowej jest nie tylko tylko jednym z elementów dziejów regionu sierpeckiego, ale również znakomitym przykładem, że materialne pozostałości historyczne można znaleźć w najmniej oczekiwanych miejscach. Pracownia wprawdzie otrzymała eksponat bezpośrednio od Darczyńcy, który jednak poinformował nas, że deska była wykorzystana po prostu jako element... budy dla psa! To jednak kolejny dowód, że wszelkiego rodzaju elementy historii ziemi sierpeckiej cały czas czekają na swych odkrywców. Jednocześnie również potwierdza się odwieczna prawda, że życie płynie dalej - skończyła się II wojna światowa, tablice niemieckojęzyczne, będące symbolem okupacji, znalazły inne zastosowanie. Tak właśnie jest, że historia się toczy, a jej kawałki cały czas rozsypują się wokół (czasem dosłownie). Naszym zadaniem jest właśnie takowe kawałki zbierać i mozolnie dopasowywać kolejne fragmenty dziejów ziemi sierpeckiej.

Dziękujemy darczyńcy, Józefowi Piotrowskiemu, zarówno za przekazanie samej tablicy, jak i udostępnienie innych materiałów oraz za fantastyczne opowieści historyczne (które również w niedługim czasie zostaną przedstawione).

Eksponat jest również umieszczony w naszym katalogu internetowym >TUTAJ<.

TOMASZ KRUKOWSKI