Przejdź do treści
Strona główna » „Pół wieku nauczycielskiego trudu” – kartka z kalendarza, 20 listopada 1971 r.

„Pół wieku nauczycielskiego trudu” – kartka z kalendarza, 20 listopada 1971 r.

50 lat temu 20 listopada 1971 r. nauczycielka Aurelia Kołodziejska otrzymała Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. Oto fragment kroniki Szkoły Podstawowej nr 1 opisujący jej 50-cio lecie pracy w zawodzie!
                                                            Pół wieku nauczycielskiego trudu
       „Po 50-ciu latach pracy Koleżanka Jadwiga Kołodziejska przeszła na zasłużony, emerytalny wypoczynek. Jest z pewnością jedną z nielicznych w Polsce nauczycielek mających za sobą pięćdziesiąt lat pracy i to w jednej szkole.
       Urodziła się w Sierpcu, w 1903 r. Pracę w zawodzie nauczycielskim podjęła w 7-klasowej Szkole Publicznej im. A. Mickiewicza w Sierpcu w roku szkolnym 1921/1922. Objęła wychowawstwo pierwszej w mieście klasy siódmej złożonej z 8 osób. Była jednocześnie przez wiele lat opiekunką I Żeńskiej Drużyny Harcerskiej im. E. Plater. Dużo pracy włożyła w prowadzenie gimnastyki, urządzając wielokrotnie popisy gimnastyczne na dziedzińcu szkolnym i przed starostwem, za które otrzymała wiele nagród i dyplomów uznania.
        1 lutego 1929 r. szkoła została przeniesiona do nowego budynku przy ul. Edwarda Tułodzieckiego 2. Koleżanka Kołodziejska należała do organizatorów akcji zbierania funduszy na urządzenie wnętrza szkoły i zadrzewienie terenu wokół budynku. Pracowała społecznie w Radzie Miejskiej w sekcji Opieki Społecznej. Była współorganizatorem pierwszego w Sierpcu prywatnego przedszkola. Za pracę zawodową i społeczną jeszcze przed wojną odznaczona została Srebrnym Krzyżem Zasługi. W roku 1937 w czasie strajku nauczycielskiego była jedną z delegatek do władz szkolnych, gdzie złożono postulaty nauczycieli.
        W czasie ponurej okupacji niemieckiej, gdy jej mąż przebywał w oflagu II C Wohldenberg Koleżanka Kołodziejska była kilkakrotnie aresztowana. W grudniu 1940 r. ostrzeżona przez życzliwego żandarma zdążyła uciec do Borowa, gmina Rościszewo. Tutaj, przez ponad 4 lata prowadziła tajne nauczanie ośmiorga dzieci. Do Sierpca wróciła 20 stycznia 1945 r., a 1 lutego podjęła pracę w szkole, mieszczącej się tymczasowo przy ul. Narutowicza, gdyż właściwy budynek zajęty był przez wojsko. Od kwietnia 1945 r. szkoła zajmuje swój dawny budynek, a Koleżanka Kołodziejska uczy biologii, organizuje Szkolne Koło Ligi Ochrony Przyrody, organizuje liczne konkursy, za co otrzymała wiele nagród, dyplomów…
        Z chwilą zakończenia pracy nie straci kontaktu ze szkołą. Zapraszanie Koleżanki Kołodziejskiej na ważniejsze uroczystości będzie dla nas nie tylko obowiązkiem, ale także zaszczytem”.