Przejdź do treści
Strona główna » Kartka z kalendarza: 160 lat temu 6 lutego 1863 r. w czasie powstania styczniowego oddział pod dowództwem Waleriana Ostrowskiego wkroczył do wolnego od wojsk rosyjskich Sierpca!

Kartka z kalendarza: 160 lat temu 6 lutego 1863 r. w czasie powstania styczniowego oddział pod dowództwem Waleriana Ostrowskiego wkroczył do wolnego od wojsk rosyjskich Sierpca!

Był to oddział powstańczy liczący około 400 ludzi, zorganizowany kilka dni wcześniej w majątku Artura Sumińskiego w Zbójnie. Dowództwo przekazano widocznemu na fotografii (wykonanej właśnie wtedy w Sierpcu) młodemu, 22 letniemu Walerianowi Ostrowskiemu. 4 lutego zajęli Rypin, zaś dwa dni potem nasz Sierpc. Ogłoszono władze Rządu Narodowego i ukazy uwłaszczeniowe dla chłopów. „Wolność” Sierpca trwała 2 dni. Wojska majora Manturowa i majora Drozdowa wyparły powstańców z miasta 8 lutego. Walerian Ostrowski w czasie odwrotu dostał się do niewoli przeprawiając się przez rzekę Skrwę. Młodego przywódcę rozstrzelano 21 lutego w Płocku, za tzw. Rogatką Płońską.